# Oväsen - väsen?
Author: Amandla

Hur kommer det sig att både väsen och oväsen fått samma betydelse, slammer/buller/oljud? (Parentes: När min ena son var liten sa han "vad ni oväsnas" 😛) 

Finns det fler ord som betyder samma sak både med och utan o:et framför? Vanligtvis betecknar de ju motsatser.

  

Visste inte vilken kategori jag skulle välja, flytta om det blev tokigt.

## Comment 1
Author: Ninja

Ljud - oljud tex. Kan ju tycka att de borde bli varandras motsatser, som sant - osant. Oljud och oväsen "borde" med det resonemanget vara frånvaron av ljud. Ingen aning om hur det kom att bli så, men har reflekterat över det jag med. 😛

## Comment 2
Author: Ephraim

Prefixet o– har åtminstone två betydelser på svenska:

1\. ’inte, icke’, för att bilda en motsats.

2\. ’dålig’, för att uttrycka en icke önskvärd variant.

I modern svenska är det nog bara betydelse 1 som är produktivt dvs som vi fortfarande använder för att bilda nya ord. I standardsvenska används prefixet till adjektiv i första hand medan det som bekant i dialekter (särskilt i Norrland) kan användas även till substantiv.

Betydelse 2 är den vi hittar i _ogräs, oväder, oljud_ och _oväsen_. De betyder alltså ungefär ’dåligt gräs’, ’dåligt väder’, ’dåligt ljud’ och ’dåligt väsen’. Denna betydelse är alltså den normala för substantiv med _o–_.

_Väsen_ (eller äldre _väsende_) kan eller kunde i alla fall betyda _’verksamhet’_ (som i _handelsväsende_) och det är möjligt att oväsen från början bildades i betydelsen ’dålig verksamhet, verksamhet som gör oljud’. Därefter har sedan både _väsen_ och _oväsen_ utvecklats till att bara avse oljudet.

## Comment 3
Author: Amandla

Tack Ephraim! 🙂

## Comment 4
Author: raphanus

Efter ett maratonlopp kan man ju känna sig helt färdig, och även ofärdig.

## Comment 5
Author: maxiq

Min bostad är inte bara en osanitär lägenhet utan även en sanitär olägenhet...

😕

## Comment 6
Author: Bjornen

Väsen kan ju också vara onda eller goda makter. Någon enstaka gång har jag i historiska källor även hittat oväsen, där det är fritt från okända makter.

## Comment 7
Author: Intehärutandär

Vi säger ungefär samma som "oväsen", fast man säger "_vilket liv Ni för_". Oftast i negativ mening då. Men man kan även säga "_Nu för vi lite liv_" för att liva upp stämningen med lite musik t ex i positiv mening.
