# Läraren: Byt ut ”de” och ”dem” mot ”dom”
Author: Herveaux

Gymnasieläraren Henrik Birkebo har under en längre tid hävdat att ”de” och ”dem” borde bytas ut mot ”dom” eftersom allt färre behärskar skillnaden. Anders Svensson, chefredaktör på Språktidningen, tror att en dom-reform kan vara nära förestående.

https://www.svt.se/kultur/dom-reform-de-dem

Vad tycker du?

## Comment 1
Author: OberonsMatte

Ja, eftersom vanligt folk sällan har en aning om skillnaden mellan de och dem, så är det dags att slopa den skrivregeln. Skriftspråk måste precis som talspråk fortsätta utvecklas och nu är det dags att inse att de/dem är förlegat och inte längre fungerar.

## Comment 2
Author: Maleficum

Jag har aldrig lyckats klura ut detta med De och Dem (hur mycket folk än försökt med massa "lätta" regler och komihåg saker eller den "bästa" kommentaren av alla, "man hör ju vad det ska vara"). Fast samtidigt så har jag fått det så inbankat att man inte ska skriva Dom så skulle nog vara svårt att börja med det istället även om det i slutänden skulle bli lättare.

## Comment 3
Author: Maria

Jag är född 62 och t.om när jag gick i skolan så rekommenderade vår lärare att vi skrev "dom" vid minsta osäkerhet.

## Comment 4
Author: Emo

Språket förändras och även om det känns svårt för oss gamla dinosauries, så bör vi anpassa oss till nya seder och det innebär att vi , hur svårt det än är, måste acceptera en hel del nytt. Att använda dom när man är osäker är bättre än att konsekvent välja fel.

## Comment 5
Author: OberonsMatte

#3 Ja, jag är född 65 och jag vill minnas att jag (och andra) alltid skrev "dom"  utan att få anmärkning på det. Jag minns inte ens att det pratades särskilt mycket om det.  

Jag har ändå så småningom skaffat mig ganska bra koll på när de /dem ska användas och det krullar sig när jag ser meningar som t.ex. börjar med "Dem heter...". Om man vet skillnaden är det ju som att det står "Oss heter..." istället för "Vi heter"..

## Comment 6
Author: Maria

En text med upprepade fel är svår att läsa tycker jag. Såklart jag förstår texten men irritationen över felen tar över intresset av vad som faktiskt står skrivet.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Född -88 och vill behålla de/dem.
Men sedan så har jag alltid gillat språk och började läsa tidigt, så har alltid haft god uppfattning om när de vs dem ska användas.


Om man dock låter det vara med att lära folk skillnaden, vad är nästa steg?
Strunta i att en del inte vet skillnaden mellan "och" och "att", och sedan komma med ett ersättningsord?
Så tror inte att en sådan inställning löser problemet... 🤔

## Comment 8
Author: OberonsMatte

#7  På 1800-talet skrev man jag kan men vi kunna, och du tog men de togo,  trots att dessa former försvunnit ur talet flera hundra år tidigare. Nu är det "kan" och "tog" för hela slanten - även i skrift. Det beror på att ett språk är levande och hela tiden förändras och utvecklas när det används under längre tid.

## Comment 9
Author: svenake

Född 1948. 

Jag har personligen alltid  (åtminstone sedan 1963)   skrivit DOM, SEJ, MEJ och DEJ. 
Konsekvent. 
Jag har inga problem att  läsa  de/dem, mig, dig och sig.   Men jag störs oerhört när dessa används fel.  Och om man inte kan använda dessa ord på rätt sätt, då är det dags att reformera språket.  
Det var min svensk-lärare Erik Pegelow  som rekommenderade att man skrev "dom".  Han gav ut en bok  "Språk och Tanke"  som förmodligen inte längre finns att få tag i. 

För den som önskar ett språk med pluralböjningar av verb, kan jag rekommendera den fantastiska boken "Röde Orm" (1939). Och där används de/dem helt korrekt!  Likadant i boken "Motorpesten" men där får man också stavningen, "pängar, Hälsingborg, Trälleborg", mm.   Det fanns även dom som skrev "Svärje".  :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#8: det vet jag, men svarar inte på det jag skrev.

En annan sak som försvunnit mer eller mindre från när jag var liten är ska vs skall.
Då skrev man nästan alltid ska med -ll.
Numera ser man nästan aldrig till det.

Att saker förändras över tid är ändå inte samma sak som detta exemplet jag tog upp med "och" och "att".

## Comment 11
Author: [Borttaget]

De ska man kunna byta ut  mot vi
Dem ska man kunna byta ut mot oss
Tror jag det var. 
Men det blir mycket krångligt att komma ihåg 😅

## Comment 12
Author: OberonsMatte

#11 Ja, det finns ju ingen med svenska som modersmål som blandar ihop vi och oss, det kommer automatiskt. De och dem uttalas däremot oftast likadant (dvs. som "dom") och därför hör man inte vilken stavning som ska användas. Det är enbart en kvardröjande skriftregel.

## Comment 13
Author: Mitchika

Jag är helt för att slopa de/dem och bara köra med dom. De/dem är min största akilleshäl när det kommer till skrift och hur bra hjälper jag än använt så går det inte in i skallen på mig. Jag vet inte varför. Vissa exempel kan funka jättebra, men till sist kommer den där meningen där jag inte för mitt liv kan lista ut vilken av dom som gäller. Den där meningen där varken "vi" eller "oss" känns rätt. Det dödade all skrivglädje hos mig under en lång period innan jag bestämde mig för att slopa det helt och bara köra på gamla goda "dom" hela vägen. 

Språk förändras och utvecklas hela tiden. Svenska idag låter inte likadant som svenska för 100 år sen, för att inte tala om svenska för 200 år sen. Svenska låter även olika beroende på var i landet du befinner dig. Då pratar jag inte bara om dialekter, utan olika platser har egna ord, uttryck och läten när dom pratar som inte hör till "klassisk" svenska eller hur man nu vill uttrycka det. 

Mitt huvudsakliga argument är väl i grunden: vad är syftet med de/dem? Vad tillför dom två orden det svenska skriftspråket som inte "dom" kan göra, annat än att komplicera språket ytterligare? Ingen verkar störa sig på "dom" men personer som vet hur de/dem ska användas retar sig visst något oerhört på när de/dem används inkorrekt i text. Så pass att dom tydligen inte ens vill läsa texten det handlar om för att det irriterar dom så mycket. 

För mig känns det otroligt onödigt att behålla något av principsak som gör saker och ting mycket svårare utan att tillföra något (som jag kan se) när det finns en enklare lösning som ger samma resultat, men på ett smidigare sätt.

## Comment 14
Author: DesK

Jag är för att slopa de och dem. Eftersom dom flesta som skriver ordet dem gör det helt felaktigt, vilket gör texten svårläst. Dom är alltid rätt och det accepteras i alla sammanhang sedan länge. Det känns som att det har gått inflation i ordet dem.

## Comment 15
Author: Sindri

Nej, vilket fattigt språk vi får. Det är INTE svårt att lära sig skilja på de och dem.
Jag bryr mig inte om andra skriver dom, men jag kan bara inte.

## Comment 16
Author: Mitchika

#15: Det kanske inte är svårt för dig, men det är svårt för många. Mig inkluderat. Det är ingen som pratar om att förbjuda de/dem, utan om att använda "dom" som det officiellt accepterade ordet istället. Sen får ju den som vill använda vad som än känns bäst, de/dem eller dom, precis som alltid. 😀

## Comment 17
Author: Sindri

Det jag tycker är trist är att många tror att det är svårare än det är.
Man behöver bara komma ihåg att "dem" är passiva. 
Man kan titta på dem, men "dem" kan inte titta. Man kan skriva om dem, men "dem" kan inte skriva. Man kan gå med dem, men "dem" kan inte gå. Man kan räkna dem, men "dem" kan inte räkna.
Iofs skulle jag föredra att läsa dom istället för felaktiga dem, men nu har vi ju skolplikt och så himla svårt kan det inte vara för en lärare att gå igenom det.
Men det fanns ju en tid när lärare inte fick säga till elever att de gjort fel. Ett väldigt svek mot flera generationer, tycker jag.

## Comment 18
Author: Maria

#17 Det kan vara jättesvårt för många som har någon form av dyslexi till exempel. 
Min man född 56 och gick i den "gamla" skolan  men han har svårt med detta då han har viss dyslexi.

## Comment 19
Author: Liz85

Det är en av få ord jag inte präntat in när de ska användas. Men skulle nog inte kunna skriva "Dom..." i början av en mening. Tycker det ser väldigt fult ut. (Edit: Okej, skriver antagligen så ibland... men sällan. Det beror på meningsbyggnaden. )

Däremot kryper det i mig när någon säger chans istället för risk. Hr ofta lust att ställa en motfråga till personen i det fallet. Exempel:
- Chansen  är rätt stor att det här innebär att vi missar tåget. 
- jaså, så du vill alltså missa tåget??

Chans = något bra. Något man vill/hoppas på
Risk = något negativt. Något man egentligen inte vill.

## Comment 20
Author: Mitchika

#17: Fast det är inte så. Jag har provat alla knep som nämns i den här tråden. Det går inte in i min skalle. Jag kan fortfarande bli sittande i flera minuter med en mening och undra om det är rätt eller inte. Varenda gång jag ska använda de/dem blir jag osäker, jag får googla, jag får ha alla hjälper uppe på skärmen och så får jag hålla tummarna att jag ser rätt. Det blir inte speciellt kul att skriva då och fort går det inte heller. 

Värst av allt, dock? Det är alla personer som blir så upprörda på att man skriver fel på de/dem. För jädrar, det är inte nådigt. Speciellt inte på nätet. Förolämpningarna, irritationerna och frustrationerna haglar in. Jag har tappat räkningen på alla gånger som folk har skrivit "Det är INTE svårt att lära sig skillnaden" så okej, jag antar att det är fel i huvudet på mig? Är det vad folk försöker få fram? Det är inte kul att höra och det är inte speciellt motiverande för någon som inte behärskar det att lära sig det då heller. 

De, dem och dom är exakt samma ord i grunden. Det är samma ord och har samma betydelse, men bara två av dom kan bli fel. De och dem. Varför ska vi då tvinga barn att försöka lära sig bemästra de/dem och göra allt svårare bara för att man ska lära sig skillnaden på de/dem och slösa tonvis med tid och energi som skulle kunna användas till bättre grejer? Är förmågan att använda de/dem korrekt en så pass viktig grej i det svenska skriftspråket i samhället idag? 

Uppenbarligen så är det ett omfattande, långvarigt problem då "dom" har funnits som acceptabelt ersättningsord för de/dem redan sen 60-talet enligt det som Maria skrev. Det är minst 60 år av problem med de/dem. Jag frågar återigen, varför ska vi fortsätta med det? Vi har tre sätt att skriva exakt samma ord, ett av dom kan aldrig bli fel medan två av dom har någorlunda regler kring hur dom funkar men som även dessa har undantag och kan vara lite otydliga om man inte bemästrar det fullt ut.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Är inte det så att man använder de för jag och dem för mig? Det är iaf så jag fått höra

Jag kan

De kan

Titta på mig

Titta på dem

## Comment 22
Author: Maleficum

#20: Jag har samma problem! Även problem med många andra "skrivregler".

#17: Kan hålla med att det är långt ifrån motiverande att skriva när man känner sig korkad för att man inte kan lära sig något som tydligen ska vara självklart.

Alla dem gånger jag fått höra under min uppväxt "Men det hör du väl att det ska vara si eller så" fick mig bara att må extremt dåligt för i mitt huvud så hörs det inte hur det ska låta för att låta korrekt. Det ger ju i sin tur extrem stress. Jag hatade att skriva saker för rädslan att det blev fel. Det var nog först när alla rättstavnings grejer blev inbyggda i typ alla program och browsers som jag verkligen vågade mig på att börja skriva igen (även om det blir fel lite här och där ändå). 
Men fortfarande så får skrivuppgifter (som uppsatser mm) mig att helt gå in i väggen av stress vilket inte var så lyckat när jag gick på universitetet (ända gången det funka "bra" var i den kursen vi skrev gruppuppsats och då var tre som hjälptes åt). 

Hade tyvärr den typen av svensklärare i skolan som dunka in i en att man inte fick skriva dom vilket ju inte gjorde saken bättre. 

Men jag vet det kan vara svårt att förstå att andra har svårt med sådant man själv har väldigt lätt för. Själv visste jag redan som litet barn att våran häl motsvara hästar och hundars has och hade svårt att förstå att det var helt nytt och revolutionerande för några av mina klasskompisar på gymnasiet när vi i en av djurkurserna lästa djuranatomi.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#21: om man är mer van vid engelska så kan man tänka så att "de" med enstaka undantag används där man skulle säga  "they", och "dem" där man skulle säga "them".

## Comment 24
Author: Sindri

#23: Det där har jag aldrig tänkt på, men det var ju en jättebra jämförelse. "Them" och "dem" skulle ju i princip kunna vara samma ord.

## Comment 25
Author: Mitchika

#23 & #24 Hur tänker man vid "those" i såna fall? Frågar av ren och skär nyfikenhet om det finns ett liknande tankemönster där. Den översättningen jag lärde mig av "those" stavades "de där" om inte minnet sviker, så är det korrekt i exempelmeningen? 

Exempelmening: "Who are those guys over by the corner?" 

Översätts då ungefär till: "Vilka är de där killarna borta vid hörnan?" 

Är "those" också synonymt med "de" likt "they" med enstaka undantag? Om inte så hur vet, ser eller hör man vilket de/dem som ska användas i såna meningar? Hur kan man identifiera undantagen?

## Comment 26
Author: Sindri

#25: Intressant fråga. 
Som jag kommer ihåg det är "those" några bestämda, medan "the" är mer obestämt. Det är således skillnad mellan "Who are those guys inte the corner" och "Who are the guys in the corner".
De första killarna är några som man är medveten om just där och då, medan de andra (i princip) kan vara vilka killar som helst i vilket hörn som helst.
Anar dock att om båda man själv de man tilltalar tittar på samma personer så säger de flesta nuförtiden "the".

Och medan "these" betyder *de här* så betyder "those" *de där*.
"I can't wear these pants, I would like those instead".

## Comment 27
Author: Mitchika

#26: Menar du att "de" som jag skrev i exempelmeningens översättning är korrekt i såna fall? "Those" (och även "these") blir alltid "de" på svenska med eventuellt några få undantag beroende på situationen? 

"These" kan även översättas till "dessa" på svenska i flera fall. 

"These pants are too tight, I would like to try those instead." 

"Dessa byxor är för trånga, jag skulle vilja prova de där istället." 

"De här byxorna är för trånga, jag skulle vilja prova de där istället." 

Fortfarande rätt med de/dem i meningarna?

## Comment 28
Author: Sindri

#27: Ja, din översättning är rätt. 
För mitt öra kan man översätta these med dessa, eftersom det då syftar på något man håller nära eller som båda parter i diskussionen ser.
Just idag såg jag en kommentar i SvD om de och dem. Där förklarade man enkelt att de är subjekt och dem är objekt.
D.v.s. som jag skrev ovan så kan **de** göra en massa saker, men **dem** kan bara refereras till, de är objekt.
Har man lättare för grammatiska termer så är det ett sätt att särskilja. Därför kan man varje gång man tänker skriva dem fråga sig om det är något som skall tänkas, göras, anses, viljas etc. I så fall är det fel.
Och undrar också; är det inte *oftast* så att **dem** kommer sist i en mening?

Han tänkte på dem. Hon sprang ikapp dem. Om de tänkte gå tidigare skulle han inte följa med dem. (I sista meningen syftar de och dem samma personer, men i första fallet är det något de tänker göra, i andra fallet är de passiva, bara omnämnda)

Ser gärna att någon kan ge exempel på om jag har fel.

## Comment 29
Author: Mitchika

#28: Bara ännu ett exempel på att jag inte förstår. Suck. Min instinkt var att använda "dem där" i slutet av båda exempelmeningarna. Jag har inte lätt för grammatiska termer alls och alltid kämpat med det. Kanske det är grunden för mina svårigheter med de/dem? 

Där jag tror det blir fel i mitt huvud är att ett objekt även kan referera till ett föremål, en sak. Som byxor i exempelmeningen. Byxor är ett objekt, ett föremål, passiva, kan inte göra något utan utomstående krafters påverkan. Så min hjärna gör kopplingen till objekt felaktigt och tänker "Aha, det måste vara "dem" som ska användas!" 

Istället för att tänka i grammatiska termer och på meningsuppbyggnaden. Där tror jag en av mina svårigheter ligger.

## Comment 30
Author: Mitchika

#28: Jag försöker damma av kunskaperna lite för att se om jag ramlar över ett magiskt "aha!"-moment som gör att allt plötsligt klickar i huvudet på mig. Funkar det här som exempel: 

"Läraren gav eleverna en uppgift." 

"Läraren gav dem en uppgift." 

Ingen aning om det är korrekt, utan jag bara frågar eftersom det togs upp en fråga om exempel. 

När jag googlade lite hittade jag följande exempel: 

"Visa dem din nya bil." 

"Vi hjälpte dem att rensa ogräs."

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#30: 
Lärarna gav mig en uppgift (dem) 
Läraren gav jag en uppgift (de)

Visa mig din nya bil (dem)
Visa jag din nya bil (de)

Vi hjälpte mig att rensa ogräs (dem)
Vi hjälpte jag att rensa ogräs (de)

Att tänka jag/mig kanske underlättar? Bara ett tips 😊

## Comment 32
Author: Mitchika

#31: Jag har redan skrivit att jag provat alla tips utan att det ger mig en förståelse för när de/dem ska användas. Det funkar inte alltid. Jag letar efter mönstren. Dom tydliga reglerna som visar vad som ska vara vad. 

Jag tydliga reglerna som visar vad som ska vara vad
Mig tydliga reglerna som visar vad som ska vara vad

Där funkar inte det exemplet och det faller direkt. Problemet är att jag inte förstår grunderna i det hela, inte att jag saknar hjälper och genvägar. I dom fall där jag/mig inte fungerar så vet jag inte hur jag ska göra istället, för hjälperna löser inte det grundläggande problemet att jag inte förstår. Förstår du hur jag menar? 😀

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#25: precis som nämnts så tänker jag att "these" syftar på något man har här och nu, som "det här", "de här", "dessa", medan "those" är något man skulle vilja ha, som "de där", "dem".

Så går väl inte att tänka rakt av de = these, eller dem = those.

## Comment 34
Author: Mitchika

#33: Det skrev jag inte heller? Jag översatte "those" i det exemplet med "de där" och använde "de," inte "dem." Eller missförstår jag dig? Jag tycker som redan nämnt att det här är jättesvårt och rörigt. 😅

## Comment 35
Author: Mitchika

#33: Men jag vill också tillägga att jag tycker att det är förbaskat intressant och jag vill förstå det. Jag vill se det som andra ser när det gäller de/dem. Jag har alltid velat se det. Jag gör det bara inte. 😀

## Comment 36
Author: Maria

#35 Jag brukar ha koll men jag kan inte svara på varför. Det bara känns rätt eller fel när jag skriver. 😉

## Comment 37
Author: OberonsMatte

#32 Förkorta meningen. Kan man skriva "Jag som visar vad som ska vara vad" eller låter det bättre med "Mig som visar vad som ska vara vad". 

"Jag" låter bättre och därför ska det vara "de".

De (tydliga reglerna) som visar vad som ska vara vad...


De i det här fallet är dock en bestämd fristående artikel (de, den, det).

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#34: "those" kan man översätta som de där eller dem. Men går inte att tänka att det alltid ska vara det ena eller det andra.
Finns alltid undantag.
Ungefär som detta med en mening nästan aldrig börjar med dem, men att det ändå händer ibland.

## Comment 39
Author: Liz85

#36: samma här. Min far brukade fråga mig om hur saker stavades när han inte visste. Själv blir jag irriterad om jag inte kan stava till ett ord då jag brukar se om det ser rätt eller fel ut. 

Men de/dem har jag nog inte funderat nämnvärt över. Tror jag använder "de" mest och "dom" ibland. "Dem" tror jag jag använder minst. Så troligen blir det väl fel oftare än jag anar där, om man går efter de tankehjälpmedlen som nämns ovan.

## Comment 40
Author: OberonsMatte

Jag tycker att det verkar väldigt bakvänt och osäkert att översätta till ett annat språk för att "känna" vad som är rätt ord på modersmålet.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

#40: beror på.
Är man mer van vid ett språk så kanske man känner sig mer säker på det.
Vad som funkar för en passar nödvändigt inte för alla.

## Comment 42
Author: Mitchika

#36: Haha, men ja, det är ett exempel på varför det INTE är enkelt att lära sig de/dem. Finns det inga tydliga regler och förklaringar utan det bara ska KÄNNAS eller SE rätt ut, då är det en omöjlighet för en person som inte kan få eller förstå känslan eller det hela förklarat för sig på ett sätt som denna förstår att lära sig det. 😅

#37 Det där var en riktigt bra hjälp. Tack! Helt ärligt, dock, om jag skulle förlitat mig på min egna förmåga där så skulle jag nog komma fram till att båda delarna lät konstigt i mitt huvud och inte vara säker på vilken av dom som passar in bäst som rätt svar. Jag hade valt "de" för att i nio av tio fall ska det tydligen vara rätt så oddsen är på min sida och det gör tydligen folk mindre upprörda om man skriver fel på det viset. Men jag gör det ju av den anledningen och inte för att jag känner att jag faktiskt förstår hur de/dem fungerar. 

Jag känner mig dock fortfarande inte mycket klokare... Finns det regler som säger hur det ska vara, eller är det mest en känsla? Ska varenda mening med de/dem brytas ner och byggas om till jag/mig eller vi/oss-varianter för att säkert få fram vilket de/dem som ska användas i meningen? Är det det enklaste sättet?

## Comment 43
Author: OberonsMatte

#42 Det finns fastställda språkregler för när de resp. dem ska användas. I vissa meningsuppbyggnader har regeln dock mjukats upp så att båda formerna numera anses vara korrekta. (Hon sjöng för de/dem som kom).

När det gäller svenska språket är "en eller ett" den största nöten att knäcka för den som inte lärt sig varje enskilt ord och lärt sig höra vad som är rätt.

## Comment 44
Author: Pyttelite

#23: Såg det och tycker det är lustigt att man ska utgå från engelskan för att göra rätt i svenskan.

## Comment 45
Author: [Borttaget]

#44: såg det, hur då?
Nu var det som sagt om man är mer van vid det ena språket än det andra.
Inte konstigare än så.

Finskans grammatik, exempelvis, är i mina ögon mer logisk än svenskan i vissa fall.

## Comment 46
Author: Pyttelite

#45: Jag såg det att svenskalärare tipsade om det och jag finner det märkligt att använda andra främmande språk för att komma rätt i svenskan.

De flesta som har svårt med de/dem/dom är svenskar med svenska som modersmål.

https://www.lararen.se/amneslararen-svenska-sprak/svenska-so-sprak/darfor-ar-det-viktigt-att-lara-sig-skilja-pa-de-och-dem

## Comment 47
Author: [Borttaget]

#46: jaså.
Inget jag hade läst (angående they/them), utan var bara något jag observerat efter filmtittande.

## Comment 48
Author: Emo

Fick ni (som tycker det är svårt att använda de och dem rätt) inte lära er i skolan att ta ut satsdelar, subjekt, predikat och objekt?

Vad är det som händer i satsen? Svar Predikat      Jag ser (ser = predikat)

Vad eller vem är det som predikatet? Svar Subjekt   Jag ser (jag är subjekt)

Vad gör subjektet med predikatet? Svar Objekt     Jag ser honom
                                                                                                     Jag ser henne      
                                                                                                      Jag ser dem   

De ser mig       (ser = predikat)  (De är subjekt och mig är objekt)

De är subjekt
Dem är objekt

## Comment 49
Author: DesK

Jag tror inte att trådstartaren menade att den här tråden skulle bli till en mängd olika förslag på hur man hanterar de och dem.
Vår sajtvärd Raphanus har skrivit två mycket bra artiklar om detta:
[Heter det de eller dem? Del 1](https://sprak.ifokus.se/discussion/760319/heter-det-de-eller-dem-del-1.)

[Heter det de eller dem? Del 2](https://sprak.ifokus.se/discussion/760319/heter-det-de-eller-dem-del-1.)

## Comment 50
Author: Sindri

#31: Nu förstår jag inte hur du menar? Det skall vara dem i alla dina exempelmeningar.
Man säger inte Läraren gav de en uppgift. ( Om du inte menar att några "de" gav en lärare en uppgift)

## Comment 51
Author: svenake

Och alla dessa minnesregler  behöver man inte, om man använder "dom". 
Exempel  "Dessa byxor är för trånga, jag vill testa dom där i stället".

Enkelt, och ingen missförstår. 

P.S.  Jag behärskar att skilja på de/dem, men har aktivt valt att skriva dom, - ända sedan 1950-talet.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

#50: dem = mig
De = jag

Jag svarade på meningarna till ett tidigare inlägg genom att använda jag och mig för att visa att alla de meningarna är "dem" eftersom "jag" låter fel i exempel-meningarna

Man säger inte: 
Lärarna gav jag en uppgift
Visa jag din nya bil
Vi hjälpte jag att rensa ogräs

När det fungerar med jag så är det "de". När det fungerar med "mig" så är det "dem". Alltså är det "dem"  i alla meningarna

## Comment 53
Author: DesK

Poängen med denna tråd är, högst sannolikt, att om alla konsekvent använder ordet dom, så är vi av med problemet.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

#53: Om alla som vill använder "de/dem" och alla som vill använder "dom" så behöver det väl inte vara ett problem egentligen? 

Personligen tycker jag att de och dem känns mer naturligt att skriva och dom är för mig mer talespråk. Alltså för min egna del. Jag bryr mig inte vad andra väljer att använda, huvudsaken är att alla förstår varandra 😊

## Comment 55
Author: Cireea

Jag tycker de/dem är förlegat. 🤷‍♀️ 
Aldrig tyckt om att använda någon av dom då det får texten att kännas för formell. Dom känns mer avslappnat och vardagligt.  😊

## Comment 56
Author: maxiq

Jag läste nyss någon som hade helgarderat genom att skriva "De/dem som har..."
