# Oregelbundna verb
Author: FreddeGurra

Varför heter det gå, gick, få, fick men inte slå, slick och stå, stick?

## Comment 1
Author: Sashhi

För att gick/fick är det oregelbundna preteritum. En regelbunden form hade varit något i stil med "gådde/fådde" (i de flesta regelbundna grupper \[1, 2a och 3\] ser det ut ungefär så). Det kan märkas med ett av verben du nämnt, slå. Många barn säger slådde istället för slog. Dock är slå också oregelbundet, bara att det inte följer samma oregelbundna regel som gå och få. Charmen av oregelbundna verb är att de inte alltid böjs "logiskt", vilket i sig är ganska logiskt med tanke på att det heter just "oregelbundna verb" ;-)

## Comment 2
Author: FreddeGurra

Sant, slådde, gådde och fådde har man ju hört. Men då blir de ju svaga verb och de här är väl starka? Med starka verb brukar man ju bara ändra vokalen och det är ju hyffsat regelbundet. Alltså äta, åt, bära, bar, ligga, låg. Men här lägger man plötsligt till en konsonant, bara att det inte är samma: gå, gick, få, fick, slå, slog, stå, stod. Finns det någon princip?

## Comment 3
Author: FreddeGurra

Förresten, det heter ju "en slagen man". Men hur säger man om de andra verben? Kan man säga "en stådd man" eller "en staden man"? "En fådd gåva"? "En gådd väg"? Dessa låter fel tycker jag.

## Comment 4
Author: Effie

Stådd? Förstår nog inte vad det skulle betyda. Men använder man ordet "för-stå", så heter det ju förstådd.

Fådda blommor? nja. Vägen borde vara gången, även om det later konstigt.

## Comment 5
Author: Ephraim

Historiskt har det hetat **gången, fången** och **staden**. _Gången_ används väl fortfarande i uttryckt som ”långt gången”, eller i sammansättningar som utgången. _Fången_ används ju fortfarande, men betydelsen ligger närmare verbet fånga (som ju annars har en egen participform: fångad). _Staden_ verkar ha försvunnit tidigt och ersatts av **stånden** som vi ju hittar i _uppstånden_.

Historiskt har man också sagt något motsvarande ”hon har gångit”, ”han har fångit blommorna” och ”den har stadit där”. Då har dessa verb alltså böjts mer som vanliga starka verb där supinum slutar på -it och perfekt particip på -en/-et/-na/-ne.

Det som har hänt med dessa verb är att de starka participformerna på -en (etc.) har fallit ur bruk och nya svaga supinumformer gått, fått och stått har bildats, möjligen under inflytande av mått som länge haft svaga dåtidsformer (mådde). Då borde vi kunna använda svaga participformer som _gådd, fådd_ och _stådd_ kan man tycka, men i praktiken är dessa väldigt ovanliga. _Förstådd_ som nämnts är kanske ett undantag.

## Comment 6
Author: FreddeGurra

Aha, en gången väg och en fången gåva alltså. Det är förstadit!😂
