# Svenska grammatik - Analys hjälp
Author: MoaE

**Yarden är en självbiografi där vi får följa protagonisten Kristian Lundberg i sitt liv, sin klasskamp och sina ständiga ekonomiska problem. Tron att slippa återvända till Yarden, där han jobbat 20 år tidigare, förstörs när de ekonomiska problemen blir för stora och skulderna växer. Han tvingas då tillbaks som timanställd på Yarden och till det liv som han trott ha lämnat bakom sig. På Yarden är det hårda förhållanden och dåliga löner. Bilar som ska tvättas och flyttas. Han är ensam svensk och personalpolitiken är dålig. Det viktigaste av allt är att se till att hålla sig väl med de som bestämmer och sköta sig för att ha ett jobb att gå tillbaka till nästa dag, de är hela tiden strängt bevakade. Det är med författarens egna ord en avhumaniserad plats. ''Allt mer utplånar det dagliga arbetets mekaniska struktur mitt liv'’, skriver Kristian Lundberg.**  

**Någon som kan hjälpa mig att analysera denna utifrån ett grammatiskt perspektiv? Om jag använder rak/omvänd ordföljd, få attribut osv osv.**

**Även ge förslag på förbättringar i texten :)**

## Comment 1
Author: raphanus

Jag skulle ha skrivit så här:

Yarden är en självbiografi där vi får följa protagonisten Kristian Lundberg i **hans** liv, **(hans)** klasskamp och **(hans)** ständiga ekonomiska problem. Tron **på** att slippa återvända till Yarden, där han jobbat 20 år tidigare, **slås i spillror** när de ekonomiska problemen blir för stora och skulderna växer. Han tvingas då **tillbaka** som timanställd på Yarden och till det liv som han **tror sig ha** lämnat bakom sig. På Yarden är det hårda förhållanden och dåliga löner. Bilar som ska tvättas och flyttas. Han är ensam svensk och personalpolitiken är dålig. Det viktigaste av allt är att se till att hålla sig väl med **[dem](http://sprak.ifokus.se/articles/4ebf12c788f4722a4300a406-heter-det-de-eller-dem-del-2)** som bestämmer och sköta sig för att ha ett jobb att gå tillbaka till nästa dag **\-** de **arbetande** är hela tiden strängt bevakade. Det är med författarens egna ord en avhumaniserad plats. ''Allt mer utplånar det dagliga arbetets mekaniska struktur mitt liv'’, skriver Kristian Lundberg.

## Comment 2
Author: Blanksteg

#1: Får jag bara fråga, varför ska det vara "hans" och inte "sin/sitt"? Är det för att "vi" finns i samma mening (dvs två subjekt)?

## Comment 3
Author: raphanus

#1 - Ja, teoretiskt sett syftar _sitt_ tillbaka på _vi_. Visserligen uttrycker man sig inte så på svenska, att _sitt_ kan syfta tillbaka på _vi_, men syftningsfelet märks tydligt om vi byter ut _vi_ mot till exempel _läsaren_. Jämför:

Yarden är en självbiografi där **läsaren** får följa protagonisten Kristian Lundberg i **sitt** liv, **sin** klasskamp och **sina** ständiga ekonomiska problem.

med

Yarden är en självbiografi där **läsaren** får följa protagonisten Kristian Lundberg i **hans** liv, **hans** klasskamp och **hans** ständiga ekonomiska problem.

Betydelsen i det övre exemplet är att läsaren följer sitt eget liv, och att Kristian Lundberg hänger med som någon sorts följeslagare i denna upplevelse. Betydelsen i det undre exemplet är att läsaren följer Kristian Lundbergs liv. Jag antar att det är den betydelsen som TS vill åt.

På idiomatiskt korrekt svenska kan som nämnt ett _sitt_ inte syfta tillbaka på ett _vi_, men det blir ändå fråga om ett syftningsfel om avsikten är att förmedla att detta _vi_ betecknar personer som får en inblick i _någon annans_ liv.

## Comment 4
Author: MoaE

#3 Tack så mycket, riktigt bra förklarat!
